РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бисквити за здрави заби

Овој рецепт е прилагоден за бебиња кои имаат навршено 12 месеци, а освен што бисквитите кои се прават од него, се здрави за детето, тие помагаат тоа полесно да ги надмине тегобите кои се појавуваат поради никнувањето на нови заби.

Потребно:

  • Една изматена жолчка
  • Три лажици мед
  • Една лажица ванилин шеќер
  • Една до две лажици масло за јадење
  • ¼ шолја млеко
  • Една шолја овесно брашно
  • Една шолја бело брашно
  • Една лажица брашно од соја
  • Една лажица пченични никулци
  • Една лажица млеко во прав

Подготовка: Со миксер изматете тесто од сите состојки. Од добиеното тесто развлечете тенка кора и сечете ја на кругови или на полумесечини. Може со калап да извадите и други различни форми. Колачите ставете ги во подмачкана тава и печете ги 15 минути во загреана рерна на 175 степени.