РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Домашниот чипс од рерна е крцкав, совршено тенок, a неспоредливо поздрав од купениот во продавница. Подгответе го сами и уживајте во грицкањето!

Потребно:

  • 3 големи компири (добро измиени)
  • 50 мл маслиново масло
  • Крупна сол
  • Црн пипер
  • Рендан пармезан

Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го компирот многу тенко, за да биде речиси проѕирен. Најдобро е да користите сецко, бидејќи е многу тешко да се исечат компирите тенко и рамномерно со рака. Подмачкајте го тавчето за печење со маслиново масло. Ставете ги компирите во еден слој во тавчето и повторно, со количина по желба, премачкајте ги со масло одозгора. Во загреаната рерна ставете го тавчето и печете 8-10 минути. Чипсот треба добро да се зарумени. Откако ќе се испече, префрлете го во сад, посипете со сол, бибер или рендан пармезан Добро измешајте и уживајте во домашниот чипс од рерна. Добар апетит!