РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашна зеленчукова кашичка +7м.

Овој рецепт за домашна зеленчукова кашичка изобилува со витамини и минерали, а се подготвува за само 10 минути.

Потребно:

  • 2 моркова
  • 1 компир
  • 10 зрна грашок
  • 1 гранче магдонос

Подготовка: Морковите и компирот се лупат, се мијат и ставаат да се варат заедно со грашокот. Се заедно се вари 10 минути. Кога ќе бидат омекнати, се ставаат во блендер заедно со свежиот магдонос. По желба може да додадете и неколку капки маслиново масло. Во истата кашичка може да се додаде и друг зеленчук, според потребите и желбите на детето.