РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од амарант, крушка и слива +6м.

Почетокот на дохраната кај децата може да предизвика дигестивни, односно проблеми со варењето и запек, па затоа е многу важно правилно да се комбинираат намирниците за бебешките кашички. Ова е рецепт за оброк кој на вашето бебе ќе му ја олесни дигестијата.

Потребно:

  • 60гр сварен амарант
  • 1 мала сварена крушка
  • 1-2 сливи

Подготовка: Сварете го амарантот и додадете му ја сварената крушка и слива. Се заедно убаво измиксирајте со рачен миксер, додека не добиете мазна и хомогена смеса.