РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од батат и морков

Ова е кашичка со мазна текстура и жива боја, која има слаткаст вкус на кој ниту едно бебе не може да оддолее.

Потребно:

  • Еден помал морков
  • Еден помал батат компир (сладок компир)
  • Неколку капки маслиново масло
  • 2 децилитри вода

Подготовка: Во два децилитри вода ставете да се варат бататот и морковот, исечкани на коцки. Кога зеленчукот ќе се свари, измиксирајте го со додавање на неколку капки маслиново масло. Доколку вашето бебе сака поблага комбинација, наместо морков додадете јаболка. При варење на зеленчукот, најдобро е водата да се исцеди и да додава по мала количина при миксирањето, додека кашичката не ја добие потребната и сакана густина.