РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач од ориз

Интересен предлог како да подготвите вкусен и здрав десерт од житарки, кој ќе биде хранлив за децата, но и за целото семејство.

Потребно:

  • 3 шолји сварен ориз
  • 500гр урда
  • 4 јајца
  • Половина шолја кафеав шеќер
  • 2 банани (средна големина, изгмечени)
  • 2 јаболки (исечкани на листови или изрендани)

Подготовка: Сите состојки убаво се мешаат додека не се добие еднолична смеса. Се става во подмачакно тавче или обложено со хартија за печење. Се пече во загреана рерна, на 180 степени, 20 минути.