РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Компир кашичка +8м.

Лесен и брз рецепт за ручек/вечера за бебиња и мали деца. Комбинацијата на морков и компир секогаш функционира, но и додавањето на ориз не е исклучок. 

Потребно:

  • 2 лажици ориз
  • 2 лажици морков (излупен и изрендан)
  • 2 лажици компир (излупен и изрендан)
  • 1/8 куркума во прав
  • 1 шолја вода 
Подготовка: Измијте ги и изрендајте го морковот и компирот. Измијте го и оризот и оставете го потопен во топла вода околу 20 минути. Потоа се заедно ставете да се вари на тивок оган, додавајќи една чаша вода. Додадете ја и куркумата. Повремено мешајте. По 15 минути тргнете го садот од оган, оставете кусо да се олади. Според навиките на детето, може да измиксирате или лесно да изгмечите со вилушка.