РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Kруши од рерна

Предлог за вкусен есенски десерт во кој ќе уживаат децата и возрасните.

Потребно:

  • 4 круши 
  • 2 лажици мед
  • 50гр ореви
  • 50гр бадеми
  • 1/2 лажичка цимет
  • Сок од половина портокал

Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Крушите убаво измијте ги, не ги лупете и со лажица извадете ги семките во средината. На страба во друг сад измешајте ги сите останати состојки. Ставете ги крушите во рерна и по 10 минути во вдлабнатините ставете од смесата. Потоа вратете ги повторно на рерна да се печат уште 15 минути.