РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Млечен оброк за лека ноќ +12м.

Совршен предлог рецепт за балансиран нутритивен оброк за бебе кое има полни 12 месеци.

Потребно:

  • 150мл млеко
  • 1 мала лажичка мед
  • 30гр просо
  • Природна арома на ванила
  • Малку цимет

Подготовка: Сварете го просото со вода, или измијте го просото и сварете го во млеко. Во млаката кашичка, додадете мед, ванила и цимет. Овој оброк ќе му обезбеди на детето доволно здрави калории и систост, да не се буди во текот на ноќта.