РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака со ослиќ

Овој рецепт нуди можност за подготовка на оброк за деца кои и не сакаат да внесуваат риба во исхраната колку што е потребно и здраво. Количината наведена во рецептот е прилагодена за потребите на едно просечно дете во предучилишна возраст.

Потребно:

  • 70гр филети од ослиќ
  • 180гр компир
  • 20гр домати
  • 30гр пиперка
  • Една четвртина кромид
  • Една лажица сончогледово масло
  • Една лажица маслиново масло
  • Малку свеж магдонос
  • Сол и зачини по желба

Подготовка: Може да користите свеж или замрзнат ослиќ, кој може да до исечете на парчиња, или на ленти по должина. Компирот излупете го и исечете го на кругови. Останатиот зеленчук исечкајте го на кришки. Посолете, зачинете и додадете ги двата вида на масло. Се добро измешајте. Во тава ставете ја прво рибата, зеленчукот, па компирот. Покријте со алуминиумска фолија и печете во рерна околу 90 минути на 250 степени Целзиусови. Отстранете ја фолијата и печете уште 15 минути. Украсете со свеж магдонос.