РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежителни тестенини со пилешко

Совршен оброк кој може однапред да го подготвите. Оваа салата од тестенини, пилешко и зеленчук се јаде ладна и сама, бидејќи состојките кои во неа се наоѓаат доволни се да заситат, разладат и воодушеват.

Потребно:

 • Пилешки гради
 • Брокула
 • Тиквици
 • Домати
 • Пиперка
 • Кисело млеко или павлака
 • Тестенини
 • Кокосово масло
 • Сол
 • Бибер
 • Зачини по желба

Подготовка: Месото, доматите, пиперката и тиквицата исечете ги на мали парчиња. Брокулата варете ја 10 минути во вода што врие или на пареа. Пилешкото зачинете го и испечете го на кокосово масло или друго масло по желба. Тестенините сварете ги. Исечканиот зеленчук измешајте го со пилешкото и додадете малку кисело млеко или павлака. Во таа смеса додаете ги варените тестенини и се заедно измешјате. Оставете да се олади и уживајте.