РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилав со карфиол +8м.

Ова јадење е вкусно и за останатите членови на семејството.

Потребно:

  • 1 компир
  • 50гр пилешко бело месо
  • 1 морков
  • 1 рака цветови карфиол
  • 1-2 лажици ориз

Подготовка: Пилешкото бело месо, морковот и компирот, варете ги о помала количина вода. Кога е при крај готвењето, а ако има и премногу течност, истурете го бујонот во посебен сад, оти подоцна ќе ви треба за регулирање на густината на оброкот. Потоа додадете го карфиолот, а набрзо и оризот и се заедно варете уште 10 минути. Месото ситно исечкајте го или изгмечете го со вилушка со останатиот зеленчук и оризот. По потреба додадете од бујонот.