РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Пица“ тестенини

Вкусен оброк во кој ќе може да уживаат и децата кои никогаш не одбиваат тестенини.

Потребно:

  • 500гр тестенини по избор
  • 1 црвен кромид
  • 3 чешниња лук
  • 300гр кечап
  • 300гр шунка
  • 200гр моцарела или кашкавал по избор
  • Сол
  • Оригано

Подготовка: Кромидот ситно се сечка и се динствува на малку масло и вода, додека не добие златна боја. Се додава изгмечениот лук и кечапот. Се остава да врие две до три минути. Тестенините се варат според упатството, се цедат и се мешаат во кечап сосот. Се посолува и зачинува по вкус. Шпагетите се ставаат во подмачкана тава. Шунката крупно се ренда или се сече на ленти и се меша со тестенините во тавчето. На крајот се посипуваат со рендан кашкавал или моцарела. Се пече 15 минути на 200 степени.Добар апетит!