РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Портокалово пире +6м.

Вкусно, зеленчуково пире кое и со вкусот и со бојата ќе го привлече вниманието на бебето, и ќе му обезбеди одличен нутритивен оброк. 

 Потребно:

  • 100гр морков
  • 50гр компир
  • 3 супени лажици млеко (мајчино или адпатирано)
  • 5гр путер или 1 лажичка масло

Подготовка: Сварете го зеленчукот во затворен сад, додека не омекне. Исцедете го и испасирајте го полека додавајќи го млекото. Путерот или маслото додадете го на крајот, во топлото пире.