РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пролетен ручек

Овој период од годината изобилува со тиквички, кои поради својот неутрален вкус се одлични за комбинирање со друг зеленчук или месо, а и децата ги сакаат. 

Потребно:

  • 6 тиквици
  • 3 лажици ориз
  • 250гр мелено месо
  • 4 лажици масло
  • 4 лажици брашно
  • Зачини по желба

Подготовка: Тиквиците се лупат и се длабат. Оризот, месото и зачините се мешаат и со нив се полнат тиквичките. Загрејте го маслото, додадете го брашното и оставете да се пржи околу една минута да пожолти. Се налева околу еден литар студена вода и се меша додека не проврие. Потоа во тенџерето се додаваат наполнетите тиквици, и се остава да се вари на тивок оган околу 50 минути.