РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пудинг од ориз

Овој рецепт е добар избор, кога станува збор за втората фаза од воведувањето на храна за бебето. Станува збор за фаза која се однесува на храна која е поцрвста и има повеќе текстура. Таа содржи намирници кои се погодни за бебиња постари од 7-8 месеци и кои почнуваат да совладуваат џвакање на храната.

Потребно:

  • 60гр интегрален ориз (не го мелете ако детето е малку повозрасно)
  • 200мл вода
  • 30гр јаболка исечкана на мали коцки
  • 30гр суво грозје (по желба)
  • Две лажички цимет
  • Половина лажиче ѓумбир

Подготовка: Сите состојки ставете ги во тенџере. Варете ги на тивок оган околу 30 минути, додека оризот не омекне и јадењето не стане чорбесто. Додадете две лажички од млекото што детето го консумира (мајчино или млечна формула) во оризот, и оставете да се вари уште 10. минути. За време на варењето, проверувајте го јадењето дали останало чорбесто, а не кашесто. Константно мешајте го јадењето за да избегнете лепење за садот и доколку е потребно додадете уште млеко или вода. Сервирајте го топло.