РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Риба со кокосово млеко

Вкусен, необичен рецепт за подготовка на риба, кој децата поради слаткастиот вкус, ќе го обожаваат. За рибата, како дел од детското мени, педијатрите имаат поделени мислења. Некои велат да се почне по шестиот месец од животот, а други дури по три годишна возраст. Сепак, белата риба, се препорачува да се воведе во исхраната на детето по деветиот месец од животот.

Потребно:

 • 500 мл вода
 • 100 гр кафеав ориз
 • Една лажица сончогледово масло
 • Главица кромид (ситно сечкана)
 • Три чешниња лук
 • 500 гр филети од бела риба (по избор, исечена на парчиња)
 • Половина лажица кари
 • Една лажица куркума
 • Една лажица ким
 • 400 мл кокосово млеко
 • Една лажица пченкарен гриз

Подготовка: Во тенџере ставете ги оризот и водата и на тивок оган оставете да се варат 45 минути. Загрејте масло во тавче. Пропржете го кромидот и лукот неколку минути. Додадете ја рибата, зачините, кокосовото млеко, а по желба може да додадете и некој зеленчук. Поклопете и оставете да се готви уште 10 минути, односно додека не омекне рибата. Испразнете половина од течноста и во неа додадете го гризот, па вратете ја назад во тавчето за јадењето да добие на густина. Рибата на детето понудете му ја во комбинација со сварениот ориз.