РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Семеен појадок

Брзо и едноставно подгответе вкусен појадок за своите деца.

Потребно:

  • 2 шолји брашно
  • 1 шолја јогурт
  • 1/2 шолја масло
  • 3 јајца
  • 1 прашок за пециво
  • сол
  • 200 гр. фета сирење
  • 100 гр. шунка

Подготовка: Во длабок сад се матат јајцата со јогуртот и масло, се додава сол и просеаното брашно, па се заедно се мати убаво со жица. Се додава сирењето и исечканата на коцки шунка. Смесата се става во калапи за мафини и се пече во загреана рерна на 200 степени 20 минути.