РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Шпагети – пица

Пикантниот вкус на овој вкусен оброк, особено ќе ги израдува децата, а во него може да уживаат децата постари од три години.

Потребно:

  • 500гр шпагети
  • 1 црвен кромид
  • 3 чешниња лук
  • 300гр кечап
  • 300гр шунка
  • 200гр моцарела или кашкавал по избор
  • Сол
  • Оригано

Подготовка: Кромидот ситно се сечка и се динствува на малку масло и вода, додека не добие златна боја. Се додава изгмечениот лук и кечапот. Се остава да врие две до три минути. Шпагетите се варат според упатството, се цедат и се мешаат во кечап сосот. Се посолува и зачинува по вкус. Шпагетите се ставаат во подмачкана тава. Шунката крупно се ренда или се сече на ленти и се меша со шпагетите во тавчето. На крајот се посипуваат со рендан кашкавал или моцарела. Се пече 15 минути на 200 степени.