РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Супа за имунитет +11м.

Во услови на коронавирус, најдобриот совет е да се штити имунитетот кај децата. Со оваа здрава супа, на најмладите им обезбедувате доволно дневен внес на витамини и минерали.

Потребно:

  • 5-6 цвета брокула
  • 1 морков
  • 1 стебло праз (средна големина)
  • 5-6 цвета карфиол
  • 1тиквица
  • Малку грашок или други мешунки по избор
  • Два свежи домати
  • Пилешки бујон

Подготовка: Празот исечкајте го на кругови и кратко пропржете го на масло. Останатиот зеленчук ситно исечкајте го и додадете го во тенџерето. Се заедно варете на тивок оган, со малку вода. Кога состојките убаво ќе се поврзат, додадете го свежиот домат кој претходно сте го изрендале. Убаво промешајте, залејте со пилешкиот бујон и продолжете го варењето. По потреба, во зеленчукот доадавајте вода. Кога зеленчукот ќе биде сварен на половина, додадете ги избраните мешунки и варете додека не биде готово. Ако супата ја подготвувате за бебе, зеленчукот испасирајте го со вилушка или во блендер.