РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со спанаќ и сирење

Вегетеријанските јадења, освен здрави, може да бидат и брзо готови, а прекрасно подготвени, обилни се и заситуваат, па нема да забележите дека немаат месо. Така, овие тестенини со спанаќ и сирење може да бидат готови за јадење веќе за 20 минути.

Потребно:

  • 150гр тестенини
  • 200гр свеж спанаќ
  • 50гр путер
  • 1 чешне лук
  • 120гр рикота
  • 1 лажица пармезан
  • Сол
  • Црн пипер

Подготовка: Сварете ги тестенините според упатството на пакувањето. Процедете го, но зачувајте ја чашата вода во која се вареле. Спанаќот се става во тава со малку вода и се пржи една минута. Изладете го и исцедете го вишокот течност. Во тава растопете го путерот, додадете го сечканиот лук, па исечканиот спанаќ. Гответе на средна топлина две минути. Во тавата додадете неколку лажици од водата во која се варени тестенините и остатокот од тестенините и убаво измешајте. Измешајте ја рикотата, солта и биберот и наросете со пармезанот. Добар апетит!