РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Три пати печена риба

Вашето бебе расте, можеби наполнило 9,10 или 11 месеци. Уморни сте од истите, здодевни кашички и сакате да се впуштите во авантуристичка кујна за бебето. Пробајте го овој вкусен рецепт со риба, во кој воедно може да ужива и целото семејство. Овој оброк е погоден за бебиња кои не се алергични и кои имаат наполнето девет месеци. Доколку на вашето дете се уште не сте му вовеле некои од предложените состојки, заменете ги по личен избор.

Потребно:

  • 500гр, филети бела риба по избор
  • Четири лажици маслиново масло
  • Два компира исечени
  • 50мл. вода
  • Една исечкана црвена пиперка
  • Праз, само белиот дел (едно стапче)
  • Една тиквичка, тенко исечена
  • Целер, исечкан на парчиња
  • Четири чешниња лук
  • Сол, лук во прав, бибер по вкус

Подготовка:

Ставете малку масло во тава за печење. Во чинија, измешајте го компирот со две лажици маслиново масло. Посолете и додадете бибер. Додадете 30мл. вода, прекирјте ја тавата и печете околу 15 минути. Измешајте ја пиперката, празот, тиквичката и целерот во чинија. Додадете го лукот и две лажици маслиново масло. По вкус зачинете. Додадете го мешаниот зеленчук кај компирот. Повторно прекријте ја тавата додадете уште малку вода и печете 15 минути во загреана рерна на 220 степени. Кога јадењето е при крај, на страна измиената риба исечкајте ја на мали коцки и ставете ја во тавата над зеленчукот. Печете уште 10 минути, односно додека рибата убаво да се испече.