РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Варен ослиќ +10м.

Рибата е одличен извор на омега-3 масни киселини, кои се многу важни за когнитивниот развој на децата.

Подготовка: Филетите од ослиќ ставете ги да се варат во врела вода. По 15 минути, кога рибата малку ќе омекне, тргнете го тенџерето од оган и извадете ја рибата.

Во друг сад сварете компир и блитва заедно, и штом се сварат исцедете ги од водата. Се заедно – ослиќот  компирот и блитвата измиксирајте ги за да добиете хомогена кашичка за вашето бебе.