РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Варена риба со компир и грашок

Од рибата се расте, а компирот и грашокот се секако обожувани намирници од страна на малите деца. Нивната комбинација е неодолива и гарантира успех да се изеде целиот оброк. Овој ручек е наменет за бебиња на над девет месечна возраст.

Потребно:

  • 100гр бела риба без коски
  • 100-150мл вода
  • 100гр компир исечкан на коцки
  • Една лажица грашок

Подготовка: Ставете ја рибата во мало тенџере, прелијте ја со вода и оставете ја да се вари на тивок оган околу 10 минути, додека не омекне. Во меѓувреме, ставете го компирот и грашокот да се варат во вода што вире, додека не омекнат. Кога ќе се сварат, процедете ги. Згмечете ги компирот и грашокот, додавајќи од водата во која се варела рибата. Додадете ја рибата и добро измешајте.

СОВЕТ: Наместо свеж грашок, можете да користите и млад замрзнат грашок.