РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени тиквици со сирење и домати

Тиквици сакаат сите – и големи и мали. Ова е предлог како на брз и едноставен начин да направите многу вкусно јадење со овој зеленчук.

Потребно:

  • 1 поголема тиквица
  • 2 поголеми домати
  • 1 кромид
  • 1 чешне лук
  • 200гр фета сирење
  • Малку сол
  • Маслиново масло
  • Магоднос

Подготовка: Тиквиците убаво измијте ги и исечете ги како хармоника. Посолете ги и помеѓу секој круг редете наизменично фета сирење, круг домат, круг кромид… Прелијте се со маслиново масло и прекријте го јадењето со алуминиумска фолија. Печете на 220 степени околу половина час. Тргнете ја фолијата, и печете уште 8-10 минути. Направете маринада од лукот, магдоносот и сосот во кој се печеле тиквиците. Со маринадата прелијте го јадењето и послужете.