РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчукова супа со мисиркино

Комбинацијата на зеленчук и мисиркино месо е одличен избор за бебињата, но и поголемите деца како оброк кој истовремено им обезбедува витамини, минерали, но и доволно протеини за нивниот главен оброк.

Потребно: 

  • 2 цвета брокула
  • 2 цвета карфиол
  • 30гр мисиркино месо
  • 2 морков (средна големина)
  • Половина компир
  • Половина главица кромид (мало парче)

Подготовка: Мисиркиното месо се вари заедно со кромидот, кој не мора да се сечка околу 20 минути. Потоа се додава компирот и морковот и се заедно се вари уште 20-25 минути, односно додека не омекне зеленчукот. Пет минути пред крај се додаваат брокулата и карфиолот. Откако се ќе се свари, се остава да се олади мешавината од месо и од зеленчук околу 5-10 минути и потоа се заедно се блендира.