РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчукови палачинки

Вака подготвените палачинки може да им ги понудите и на најмалите, односно и на бебиња кои имаат наполнето осум месеци.

Потребно:

  • 1 морков
  • 1 тиквица
  • 1 помал кромид
  •  30мл млеко
  • 1 јајце
  • 50гр брашно
  • Маслиново масло

Подготовка: Измијте го зеленчукот. Изрендајте го морковот и тиквицата, и исечкајте го кромидот. Измешајте го зеленчукот, млекото, јајцето и брашното. Тавчето премачкајте го малку маслиново масло. Загрејте го на средна температура. Ставете една полна лажица од смесата во тавчето, израмнете и пржете околу 7 минути или додека не добиете златна боја. Сврете ја на другата страна и пржете на уште 7 минути. Овие паланички може да му ги понудите на детето со сос од јогурт и краставици. Палачинките може да го испечете и во рерна на 180 степени, на хартија за печење, околу 20-25 минути. На половина печење, сврете ги.