ТАБЕЛА на препорачан дневен внес на витамини и минерали пред бременост

За време на планирање на бременост, лекарите препорачуваат зголемен внес на одредена група нутриенти. Дознајте кои се најпотребните витамини и минерали и во која количина треба да ги внесувате.

За време на бременоста, на телото му се потребни дополнителни витамини и минерали и за вас, и за бебето кое расте.

Дневната рутина би трбало да подразбира најмалку 400мцг фолна киселина за да превенирате дефекти на нервниот систем, кој се развива во првите 28 дена од бременоста.

КОИ ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ ВИ СЕ ПОТРЕБНИ?

ФОЛНА КИСЕЛИНА

Фолната киселина се добива со синтеза од фолати од витамините Б, кои се наоѓаат во лиснатиот зеленчук.

ДХА

Сакате паметно бебе? Внесувајте ДХА (декозахексаенска киселина), заситена омега-3 масна киселина која поттикнува развивање на бебешкиот мозок и очи. Лососот, оревите и лененото семе се добра извор на омега-3 масти.

ВИТАМИН Д

За време на бременоста потребно е 600 IU/дневно витамин Д. Но, и прекумерните количини витамн Д не се добри, затоа не го надминувајте износот од 2.000 IU до 4.000 IU на ден.

КАЛЦИУМ

Калциумот помага во заштитата од губење на густината на коските за време на беменоста. Дневно треба да се внесува по 1.000 мг. Ако млечните производи не се ваш избор, јадете храна богата со калциум како брокула, кељ, грав и портокал.

ВИТАМИН Б6

Овој витамин помага при ублажување на утринските мачнини и се советува околу 50мг витамин Б6 дневно.

ЖЕЛЕЗО

Ако не сте анемични, треба да внесувате најмалку 27мг дневно железо. Може да го најдете во црвеното месо, рибата, гравот и грашокот, како и во сокот од суви сливи. Железото подобро ќе се апсорбира ако јадете храна богата со витамин Ц, како домат и цитрусно овошје.

КОЛИЧИНИ

ВИТАМИН             КОЛИЧИНА

  • Фолна киселина      400 мцг
  • Витамин Д           400 IU
  • Витамин Ц             70 мг
  • Витамин Б12           6 мцг
  • Витамин Е             10 мг
  • Тиамин                   3 мг
  • Рибофлавин                2 мг
  • Ниацин                   20 мг
  • Цинк                     15 мг
  • Железо                   27 мг