дома тагови однесување

Ознака: однесување

Проф. д-р Светомир Бојанин, детски психијатар: Ако детето повеќе сака да гледа цртани отколку...

Српскиот проф. д-р Светомир Бојанин е познат детски психијатар и автор на повеќе книги и учебници за раниот развој и училиштето. Неговите книги се полни со драгоцени совети за родителите, а...

СТИЛОТ НА ВАШЕТО РОДИТЕЛСТВО влијае на личноста на детето

Основна одговорност на секој родител е на детето да му ги обезбеди основните потреби, како што се дом, храна и облека. Но, родителите не се одговорни само за овие основни потреби,...

Нивото на хормоните на тироидеата кај мајката во бременоста може да влијаат на развојот...

Се чини дека со помош на нивото на хормоните на штитната жлезда во текот на бременоста може да се предвидат емоционални проблеми и проблеми во однесувањето на момчињата од предучилишна возраст,...

Овие детски однесувања родителите не треба да ги толерираат

Воспитувањето дете не е лесно, но многу работи во детството влијаат на тоа какво ќе биде детето кога ќе порасне. За нивно добро некои типови на однесување не смеете да ги...

ПОСТАВЕТЕ ГРАНИЦИ И БИДЕТЕ УПОРНИ: 7 начини да излезете на крај со немирно дете,...

Децата често го тестираат трпението на родителите, особено кога ќе станат немирни. Тоа не е ништо страшно, сите деца во даден момент стануваат немирни, но можете да направите неколку работи да...

БРЗИ ПРАВИЛА: Како детето да биде послушно, а вие смирени

Ејми Веб, доктор на науки по психологија и социологија нуди совети за родителите што ќе им помогнат како да соработуваат со децата и да го добијат најдоброто од тој однос, а...

НАДВОР МИРНИ, ДОМА НЕМИРНИ: Зошто се разликува детското однесување?

Дома неподносливи и немирни, надвор премногу тивки и мирни. На родителите не им е јасно како е можно нивните деца така да го менуваат расположението и однесувањето. Но, терапевтите објаснуваат дека...

ДЕТЕТО ВЕ ПРЕКИНУВА ДОДЕКА ЗБОРУВАТЕ ИЛИ СЕ ПРАВИ ДЕКА НЕ ВЕ СЛУША? Однесувања кои...

Порано или подоцна речиси секој родител се соочува со одредени проблеми во однесувањето на детето. Ова се три проблеми кои родителите не би смееле да ги игнорираат и совети на стручњаците...

Детски постапки што ве излудуваат, но сепак не треба да ги спречувате

Некои однесувања кај децата ве доведуваат до лудило? Но, токму некои од тие е подобро да не се спречуваат, напротив треба да се гледаат како залог за подобра иднина. Тврдоглавоста на вашето...

Знаци кои откриваат дека сте токсична мајка

Повеќето луѓе во поимот мајка гледаат пожртвувана жена која негува безусловна љубов кон своите деца и која прави се да ги изведе на прав пат, одрекувајќи се од се и сешто. Но,...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Салата од лубеница со фета сирење

Потребно: 3 резниња лубеница 1 лажица маслиново масло 200гр фета сирење Малку свеж босилок Неколку листови нане Сок од половина лимон Малку сол Подготовка: За...

КАКО ИЗГЛЕДА МЕТОДАТА “5 ЧЕКОРИ ЗА СМИРУВАЊЕ НА БЕБЕ“? Ја осмислил педијатар, а родителите...

Откако неколку часови се обидувате да смирите расплаканото и плачливо бебе, веројатно се прашуваат дали постојат некои магични трикови за кои досега не сте...

АЛЕРГИСКА РЕАКЦИЈА: Делови од телото на кои убодот од пчела или оса е најопасен

Алергиските реакции обично се јавуваат набрзо по убодот, до еден час, кога крвните клетки се шират. А при повеќекратни убоди може да дојде и...

ФИНСКА СТУДИЈА: Децата зачнати со ин витро се подобри на училиште, но имаат поголем...

Децата зачнати преку медицинско потпомогнато оплодување поминуваат подобро на училиште, но имаат малку поголема веројатност да имаат проблеми со менталното здравје до доцните тинејџерски...

Американската академија за педијатрија издаде нови насоки за доење: НА МАЈКИТЕ ИМ СЕ ПРЕПОРАЧУВА...

Американската академија за педијатрија (ААП) издаде нови насоки за доење според кои мајките треба да ги дојат своите деца 2 години или подолго. Здружението...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Смуди од кокос и малини

Потребно: 1 банана 1 рака малини (свежи или замрзнати) 300мл густ јогурт 100мл вода 1 лажичка ленено семе 2 лажици кокосово брашно 1 лажица...

МАЈКИТЕ ГО ОПИШУВААТ ДОЕЊЕТО СО ТРИ ЗБОРА: “Утеха. Љубов. Неред“

Доењето не е секогаш лесно, но за мајките кои се одлучуваат на тоа, тоа е посебен начин на поврзување. Но, доењето не оди секогаш...

ДЕТЕТО ОДЕДНАШ “ЗБЕСНУВА“ КОГА Е СО ВАС? Ако се препознавате во оваа ситуација, значи...

Мајката Кејт Срфс објаснила дека децата со мајките најлошо се однесуваат, бидејќи мајките се нивното засолниште и место каде што можат да дојдат со...

Откриено колку долго опасните вируси остануваат заразни во слатка вода

Опасните вируси можат да останат заразни во слатка вода и до три дена така што се прицврстуваат на парчиња пластика, открија научниците. Ентеровирусите како ротавирусот,...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19: Реинфекциите се сè почести – Колкава е веројатноста...

Расте бројот на позитивни лица на Ковид-19. Според последните податоци, очигледно е дека варијантите на омикрон BA.4 и BA.5 започнуваат нов бран на инфекции....

СТУДИЈА: Жените со хипертензивни нарушувања во бременоста имаат поголем ризик да страдаат од висок...

Според неодамна објавена студија во стручното списание Journal of the American College of Cardiology, жените со хипертензивни нарушувања во бременоста (HDP) имаат зголемен ризик...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежителен колач од лимон

Потребно: 2 јајца 150гр омекнат путер 200гр шеќер 1 ванилин шеќер 125гр брашно Сол 1 лажичка прашок за печиво 100гр густин 2 лимона 100гр...

ИСЦЕДОК И ЗАЛЕПЕНИ КАПАЦИ: Зошто новороденчето има лепливи очи и како правилно да се...

Лепливите очи се вообичаена појава кај новороденчињата, а најчесто станува збор за незагрижувачки симптом. Тие се резултат на запушени солзни канали и се појавуваат...

 “МАМО, МЕНЕ МИ Е СРАМ“: Како да им помогнете на децата кои покажуваат срамежливост?

Децата, кога се на возраст од една до три години, особено дел од нив се посрамжеливи од другите и тоа е сосема во ред...

Министерство за здравство апелира: Следење на препораките и што е можно помала изложеност на...

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето,...
error: