дома тагови ‘рбет

Ознака: ‘рбет

Децата треба да носат само 10 отсто од нивната телесна тежина во училишната торба,...

И покрај напредокот во технологијата во училницата, тежината на училишните ранци продолжува да расте, а експертите ги советуваат родителите да бараат физички знаци дека тоа влијае на нивните деца. И покрај генералното...

КОГА ДА СЕ ПОСОМНЕВАТЕ НА СКОЛИОЗА КАЈ ДЕТЕТО: Едноставно проверете ги овие 7 симптоми

ШТО Е НЕПРАВИЛНО ДРЖЕЊЕ? Неправилното или лошо држење е неправилен однос на мускулно-коскените структури без анатомски промени на ‘рбетот. При неправилното држење, оптоварувањата кои делуваат на телото не се пренесуваат рамномерно долж...

Како да спречите искривување на вратот кај децата поради гледање во телефон

Вашето дете е на кревет, лежи со телефон или со таблет во рацете и постојано вратот го држи искривен. Да, оваа слика им е позната на сите родители. И пред пандемијата со...

Науч. сор. прим. д-р сци. Силвана Наунова-Тимовска: Кифоза или грпка често е последица на...

ПИШУВА: Науч. сор. прим. д-р сци. Силвана Наунова-Тимовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦   Дефиниција на кифоза Кифоза или грпка преставува засилена физиолошка кривина на ‘рбетот према назад Искривување на горен дел на грбот, на градната група на...

Науч. сор. прим. д-р сци. Силвана Наунова-Тимовска: СКОЛИОЗА – Кај помало дете е поголема...

ПИШУВА: Науч. сор. прим. д-р сци. Силвана Наунова-Тимовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Дефиниција на сколиоза Сколиоза (scoliosis/scolios) - искривување Сложена тродимензионална деформација Манифестација на развојните заболувања на ‘рбетот во периодот на забрзан раст Странично искривување на...

Најнови вести

Научниците тврдат дека ова се најубавите имиња за бебиња

Некои имиња се популарни, некои излегуваат од мода, а кое да го изберете за вашето дете зависи од личниот избор на секој поединец. Најдоброто...

ПЕТ ЗНАЦИ: Препознајте дали вашето дете ве почитува или ви се плаши

Во растењето и воспитувањето на децата често е потребно да се воспостави некаква хиерархија. Во минатото тоа функционираше така што позициите на различни членови...

Експерти од Харвард: Вака треба да изгледа детската чинија со храна

Децата растат и се развиваат, а за тој процес им треба цела палета на хранливи материи. Правилната исхрана им обезбедува протеини, витамини и минерали...

Прв знак на шарлах на кој треба да внимаваат родителите, а не е осип

Шарлахот, бактериска болест која често го предизвикува познатиот осип на кожата, станува се почеста во Велика Британија, а родителите добија предупредување дека осипот не...

Можни два знака кои укажуваат на опсесивно-компулсивно нарушување кај децата

Поимот опсесивно-компулсивно нарушување често погрешно се дијагностицира некому кој има строга утринска рутина или организирана работна маса. Меѓутоа, ова нарушување нема толку врска со...

ДЕТЕТО ВЕ ИГНОРИРА? Психолозите откриваат што ни случајно не смеете да направите

Родителите често знаат да се разлутат или збунат кога нивното дете ги игнорира. Но, психолозите нагласуваат дека нашите малечки знаат да не игнорираат од...

ЕКСПЕРТИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Зошто децата често го фаворизираат едниот родител

Дали некогаш сте се запрашале зошто децата понекогаш го фаворизираат едниот родител? Ако мислевте дека тоа е затоа што детето повеќе ги сака мама...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од боранија

Потребно:  1 кг боранија 500 гр мелено месо 4 јајца 200 мл масло 3 чешниња лук 2 главици кромид 180 гр кисела павлака 1...

Шест генијални трикови кои ќе ги спречат децата да зјапаат во екраните цел ден

Шокантно истражување покажало дека многу 10-годишни деца губат од осум до девет часа сон неделно, што е еднакво на една цела ноќ, бидејќи не...

Бебињата ни се смеат бидејќи сакаат кога сме среќни

Малку работи во животот носат толку среќа како првата насмевка на бебето. Според студијата на калифорниските научници од Универзитетот во Сан Диего, се чини...

Добрите родители се познаваат по овие квалитети и постапки

Добар родител е некој кој постојано го негува физичкиот, емоционалниот и интелектуалниот развој на своето дете. Да се ​​биде добар родител е доживотен потфат,...

Пет знаци кои откриваат дека детето се уште не е подготвено за брат или...

Многу родители често се двоумат дали се веќе подготвени да го имаат своето идно дете или треба да почекаат уште малку. Меѓутоа, освен сопствената...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени бисквити со лен

Потребно:  300 гр интегрално брашн 150 гр брашно од елда 200 мл кисела вода 1,5 лажички сол Прстофат сода бикарбона 5 лажици маслиново масло ...

ДАЛИ ДЕТЕТО ЧЕСТО СЕ ЖАЛИ ДЕКА Е ЗАМОРНО? Можеби му недостасува овој важен витамин

Доколку детето често се жали дека е исцрпено или уморно, покрај недостатокот на сон, може да има и недостаток на одреден витамин во организмот. Како...

7 ФАКТОРИ КОИ МОЖАТ ДА ЈА НАРУШАТ САМОДОВЕРБАТА КАЈ ДЕТЕТО: И здравствената состојба игра...

Децата не се раѓаат со ниско ниво на самодоверба, туку како што растат така им се формира „слика за себе“ на која влијаат различни...
error: