РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Богати“ палачинки

Со мали промени и додатоци, оплеменете ги стандардните палачинки и направете ги поздрав омилен детски десерт.

Потребно:

  • 2 јајца
  • 200гр брашно
  • 200мл млако млеко
  • 200мл газирана минерална вода
  • 1 лажица масло
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 лажица растопен путер
  • Малку сол
  • 2 јаболки
  • 1 лажичка цимет

Подготовка: Излупете ги јаболките, изрендајте ги и наросете ги со циметот. Оставете ги да отстојат додека не ја подготвите смесата за тестото. Изматете ги јајцата, во нв додадете половина од количината млеко, маслото, растопениот путер и солта. Потоа додадете го брашното и убаво измешајте со жица, да нема грутки. Потоа мешајќи додадете го остатокот од млекото и газираната вода. Јаболките исцедете ги и измешајте ги со смесата за тесто. Печете ги во тавче, како обични палачинки. Добар апетит!