РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита од зеленчук

Вкусен и хранлив оброк, кој може да го послужите како појадок, или како прилог со ручекот. 

Потребно:

  • 6 јајца
  • 300гр урда
  • 250гр крем сирење
  • 1 лажица маслиново масло
  • 400гр морков 
  • 400гр свежи шампињони
  • ½ црвен ситно сечкан кромид
  • 500гр брокула
  • Сол
  • Бибер

Подготовка: Во поголем сад или блендер измешјате го крем сирењето, урдата, јајцата и зачините. Добро измешајте и оставете од страна. Во тавче, на маслиново масло 5 минути динствувајте го морковот исечен на ленти. Кога ќе биде готов, тргнете го настрана. Во истата тава 10 минути динствувајте ги печурките и кромидот, да испари течноста. Брокулата сварете ја во солена вода 3-5 минути. Исцедете ја. Рерната загрејте ја на 180 степени.Земете кружен калап за торта и намастете го. На дното ставете ја брокулата и прелијте со течноста со сирење и јајца, потоа кромидот и печурките, па уште еден слој од преливот. На врвот ставете го морковот, па прелијте со остатокот од сместата и печете 45 минути.