РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколаден пунч

Пунчот, заедно со вареното вино е најпопуларен зимски пијалак. Ова е рецпт кој со додавањето чоколадо го надполнува вкусот на пунчот. Секако може да го подготвите и во безалкохолна верзија. Не мора да ги чекате празниците за да уживате во оваа ароматична напивка – подгответе го веднаш.

Потребно:

  • 150гр црно чоколадо
  • 150гр млечно чоколадо
  • 400мл млеко
  • 100мл рум
  • Малку сол

Подготовка: Темното и млечното чоколадо искршете ги на коцки и ставете ги во тенџере. Додадете го млекото, па на пониска температура на рингла стопете го чоколадото. Кога ќе се стопи, додадете го румот (секако не ставајте рум, ако правите безалкохолна верзија) и малку засилете го оганот за пунчот да проврие. Наросте малку сол во течноста. Оставете да се вари 4-5 минути, тргнете го од огна и веднаш послужете. Добар апетит!