РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Енергетска бомба – портокалово смути полно витамини

Ова е одлична можност во исхраната на децата да ги вклучите целерот, ѓумбирот и овошјето, на забавен и вкусен начин.

Потребно:

  • 1 портокал
  • 1 јаболко
  • Корен од ѓумбир
  • 1 морков
  • Малку целер
  • 2 лажици јогурт

Подготовка: Постапката е многу едноставна. Прво излупете го портокалот, јаболката ѓумбирот, морковот и целерот. Исчистеното овошје и зеленчук исечкајте ги, па потоа ставете ги во блендер. Потоа ставете го јогуртот, измиксирајте и смутито е подготвено за неколку секунди.