РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Говедска кашичка со зеленчук +8м.

Комбинацијата на месо и зеленчук, на бебето му овозможува хранлив оброк кој изобилува со протеини и витамини.

Потребно:

  • 20гр говедско месо
  • 50гр компир
  • 100гр зеленчук (морков, тиква, тиквица, брокула…)
  • 1 лажица маслиново масло

Подготовка: Месото, зеленчукот и комирот подгответе ги така што ќе ги излупите, измиете, исечкате на коцки. Додадете вода и ставете ги да се варат. Кога се ќе биде сварено, исцедете ги од вода, додадете го маслото и се заедно измиксирајте со рачен миксер. Густината може да ја регулирате со водата во која се вареле намирниците. Од оваа кашичка, може да подготвите и поголема количина, да ја ставите во теглички и да ги замрзнете.