РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка и супа од целер

Ако имате и бебе и мало дете не мора секогап да готвите две јадења. Според овој рецепт може да подготвите кашичка од целер за бебе и супа за поголемо дете, но и за возрасните.

Потребно:

  • 350гр компир
  • 400гр корен од целер
  • 2 мали лажички путер
  • 100гр пилешко бело месо
  • Магдонос
  • Зачини по желба

Подготовка: Компирот се мие и се става да се вари во лушпа. Кога е сварен, се лупи и додека е топол се пасира. Целерот исчистете го, измијте го и исечете го на парчиња со ширина од еден сантиметар. Пилешкото месо исчете го на коцки. Целерот динствувајте го на една лажичка путер. Додадете потоа малку вода и оставете да се вари 25 минути. Десет минути пред крај, додадете го месото. Во водата по желба додадете магдонос. Во тенџерето додадете го испасираниот компир. Извадете една третина од супата, со рачен блендер испасирајте и во кашичката за бебето додадете уште една мала лажичка путер и малку млеко.