РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од сливи и ориз +6м.

Освен што се многу вкусни, сливите се богати со влакна и бебе постаро од шест месеци може да ужива во нив. За почеток се препорачува да се воведе слива како самостојна намирница за да проверите дали му одговара на бебето.

Потребно:

  • 3-4 сливи
  • 200мл вода
  • 2 лажици ориз

Подготовка: Ставете го оризот да се вари. Кога ќе биде речиси готов, додадете ги измиените и излупени сливи исечкани на ситни парчиња. Се заедно варете 5 до 10 минути додека не омекнат сливите. Состојките измиксирајте ги до саканата густина, почекајте да се олади и понудете му ја бебето.