РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лосос со пченка

Рибата е нутритивно најдобро избалансирана намирница, која се одликува со висока биолошка вредност и лесна сварливост во однос на останатите видови месо, особено црвеното. Содржината на калциум и сите потребни витамини и минерали ја вбројуваат во комплетна намирница. Рибата се воведува во исхраната на бебето, по осмиот месец од животот, доколку во семејството нема историја на алергија на неа. За децата секогаш е најдобра свежа.

Потребно:

  • 100 гр филети од лосос
  • 100 гр замрзната пченка шеќерец
  • Еден компир (средна големина), излупен и исечкан на коцки
  • Една шолја млеко
  • Два ловорови листа 

Подготовка: Сварете ја рибата во млекото (10 минути), а одделно компирот во вода со ловоровиот лист. Извадете ја рибата и компирот во топол сад. Во млекото ставете ја пченката, варете ја две минути и вратете ги останатите состојки. По една минута, тргнете ги од оган и малку изгмечете ги со вилушка.