РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ориз со зеленчук +8м.

Предлог за здрав и хранлив оброк, во чиј вкус бебето ќе ужива.

Потребно:

  • 100гр интегрален ориз
  • 2 моркови, средна големина
  • 100 г млад грашок

Подготовка: Разварете го оризот во малку вода. Процедете го и оставете настрана да се излади. Морковот исчистете го, исечкајте го на тркалца, па заедно со грашокот сварете го во истата вода во која се варел оризот. Сварениот зеленчук изблендирајте го да стане кашичка. Соединете ги сите состојки, добро измешајте и нахранете го бебето.