РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки од јаболка +8м.

Интересен десерт во кој може да уживаат и бебиња над осум месечна возраст.

Потребно: Измешјате брашно, жолчка, вода и обично масло – од прилика во оној размер како кога правите класични палачинки. Добро изматете ја смесата со миксер, така што тестото ќе биде без грутки. Во смесата додадете рендана јаболка. Помешајте се заедно и оставете 10 минути да отстои.

Потоа започнете со печењето; печете на масло како и обичните палачинки. Оставете да се оладат, па понудете го на вашето дете откако ситно ќе ги исецкате.