РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки од јаболка

Вкусна вечера или меѓуоброк за бебиња над 10 месечна возраст.

 Потребно:

  • Брашно
  • Една жолчка
  • Вода
  • Рендани јаболка

Подготовка:
Со миксер добро измешајте ги основните состојки додека не добиете густина, вообичаена за палачинки. Изрендајте јаболка во саканата количина и додадете ја во смесата и оставете да отстои 10 минути. Печете ги на малку масло или во тава за палачинки без маснотија. По печењето оставете ги да се оладат и понудете му ги бебето исечкани на париња. За деца постари од една година, во смесата може да се доде и цело јајце.