РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пикантен оброк со варени јајца

Ви предлагаме рецепт со варени јајца кој досега не сте го пробале! Ако ви е здодеан вкусот на познатата салата од варени јајца, или ставањето јајца во сендвичи, пробајте го овој рецепт кој потекнува од Индија. Варените јајца во комбинација со ароматични зачини и сос од домати се полн погодок за сите кои сакаат вкусна, зачинета храна!

Потребно:

 • 5 тврдо варени јајца
 • 2 домати
 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 1 парче ѓумбир со големина на палец
 • Лута триена сол
 • Лажичка куркума
 • Лажичка ким
 • Масло
 • Сол
 • Црн пипер

Подготовка: Во блендер ставете го исчистениот и исечкан кромид, лукот и доматите. Додадете го излупениот и изрендан ѓумбир. Иситнете 20-30 секунди додека не добиете густ сос. Оставете го на страна. Варените јајца излупете ги и пресечете ги на половина по должина. Загрејте го маслото во тава со дебели дно на средна топлина. Прво испржете ги сувите зачини во тавчето, додадете сол и бибер, а потоа ставете ги јајцата со пресечената страна надолу. Пржете две минути, па прелијте со сосот. Зголемете го огнот и оставете го да се крчка уште пет минути, внимателно мешајќи за сосот да влезе под јајцата, а потоа изладете две минути и послужете топло. Добар апетит!