РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пикантни уштипци

Интересна варијанта за ручек од мелено месо, кој релативно брзо се подготвува.

Потребно:

  • 500гр мелено месо
  • 3 јајца
  • 7-8 полни лажици брашно
  • 150мл газирана вода
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажица пикантен црвен пипер
  • Бибер
  • Сол

Подготовка: Во чинија ставете го меленото месо и сите останати состојки. Лукот ситно исечкајте го и се заедно убаво измешајте. Со лажица вадете од сместа за уштипци и пржете ги по неколку минути од двете страни, во врел и длабок зејтин. Пржените уштипци вадете ги на кујнска хартија да се впие вишокот маснотии. Послужете ги со прилог по желба.