РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со тиквици без брашно

Лесна пита со тиквици, компир и младо сирење, која асе подготвува за само 30 минути.

Потребно:

  • 700гр тиквици
  • 400гр компир
  • 100гр кромид
  • 250гр младо сирење (урда)
  • 4 јајца
  • 2-3 лажици маслиново масло
  • Сол
  • Бибер

Подготовка: Тиквиците изрендајте ги, како и компирот, кромидот и послете ги, ставете им малку бибер. Потоа додадете го сирењето во трошки или урдата и изматените јајца. Тавата премачкајте ја со масло, истурете ја смесата во неа, па ставете уште малку масло. Печете на 200 степени, 30 минути.