РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Плескавици од карфиол

Овој рецепт за здрави зеленчукови плескавици лесно се подготвува, а може да се комбинира со месо, како избор за хранлив ручек. Наместо да ги пржите, плескавиците може и да се испечат во рерна.

Потребно:

  • 2 главици карфиол
  • 3 чешниња лук (иситнет)
  • Шолја брашно
  • 2 јајца
  • 150гр кашкавал
  • 1/3 шолја топла вода
  • Лажичка свеж магдонос
  • На врв на лажичка сол и бибер
  • Маслиново масло за пржење

Потребно: Карфиолот обарете го во вода додека не омекне, околу 5-6 минути. Исцедете и измијте го со ладна вода. Потоа, исечкате на ситни парчиња. Во посебен сад измешајте го карфиолот, брашното, изматените јајца, изренданиот кашкавал, магдоносот, солта и биберот. Додадете ја водата и мешајте додека состојките не се соединат. Смесата треба да биде доволно густа за да може плескавиците лесно да се излијат, како смеса за уштипци. Плескавиците пржете ги на маслиново масло.