РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Десерт од ориз +8м.

По навршување на осум месеци, се смета дека почнува втора фаза од воведување на дохрана кај бебето, и ова е вистинско време за експериментирање со вкусови. Време е за зачини и испасирана храна, или исечкано овошје, зеленчук, месо, тестенини.

Потребно:

  • 60гр кафеав ориз (не го мелете ако го давате на постаро дете)
  • 200мл вода
  • 30гр јаболка (исечкана на мали коцки)
  • 30гр суво грозје (по желба)
  • 2 лажички цимет
  • ½ лажичка ѓумбир

Подготовка: Сите состојки ставете ги во сад со средна големина. Варете ги на средна темпратура околу 30 минути, додека оризот не омекне  и јадењето не стане чорбесто. Додадете 2 лажички мајчино млеко или млечна формула во оризот и оставте на рингла уште 10 минути. За време на готвењето проверувајте  го јадењето за да остане чорбесто, не кашесто. Постојано мешајте за да избегнете лепење на садот, и ако е потребно додадете уште вода или млеко. Сервитрајте му го на детето топло, а остатокот може да го чувате во фрижидер во наредните 48 часа.