РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Роденденски напитоци – здрав чоколаден шејк

Во неколку продолженија ќе ви предложиме интересни напитоци за псолужување на децата на родендени или други прослави каде се присутни и најмладите. Со малку труд ќе подготвите коктел-шејкови за деца кои сигурно ќе ги воодушеват.

Потребно ( за 2 чаши):

  • 1 зрела банана
  • 1,5 шолја млеко
  • 1 лажичка чиа семе
  • 1 шака бадеми
  • 2 полни лажички какао во прав
  • Малку цимет
  • 1 шака свежи урми (без семки)

Подготовка: Сите состојки ставете ги во блендер и се добро измиксирајте, па потоа распоредете по чаши и сервирајте. Ако немате свежи урми без семки, туку суви и цели, само прелијте ги со жешка вода, оставете да отстојат 10 минути да омекнат, а потоа извадете им ги семките и нормално користете ги.

СОВЕТ: Густината на секој напиток може да ја регулирате со додавање на повеќе или помалку млеко, а ако сакате ладен напиток можете да додадете и неколку коцки мраз.