РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Смути кое децата ќе го обожаваат

Ако имате дете кое сака барем некое овошје, веќе сте на половина пат да засака и смути, кое е одличен оброк бидејќи претставува идеален начин да уфрлите некои намирници кои се многу здрави, а кои детето можеби не ги сака, или не сака да ги консумира одделно. Секој ден може да направите некој нов вкус и да користите нова намирница, со што ќе ја спречите можноста на детето по некое време да му се здосади да пие смути.

Потребно:

  • 1 банана
  • Шолја јагоди
  • 1 лажица чиа семе
  • Кокосово млеко (може и бадемово или од овес)
  • Малку ванила
  • Малку цимет

Подготовка: Сите состојки измиксирајте ги во блендер и доволете им на децата сами да го украсат своето смути, на пример со гоџи бобинки или чиа семе. По желба може да додадете при миксирањето и 1-2 коцки мраз.