РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Супа со јачмен и телешко месо

Овој рецепт е вкусен, хранлив и здрав. Супата е одличен избор за децата во секоја прилика. Оброкот е погоден за бебиња над 7-8 месеци и кои немаат алергиска реакција на состојките. Доколку некоја од нив не е соодветна за вашето малечко, заменете ја по потреба.

Потребно:

  • 100гр телешко месо исечкано на коцки
  • 700 мл вода
  • Еден морков
  • Кромид (мал, исечкан на ситно)
  • Едно чешне лук (изгмечен)
  • 50 гр јачмен
  • Прстофат босилек
  • Прстофат рузмарин

Подготовка: Додадете ги сите состојки во големо тенџере и оставете да проврие. Потоа, намалете ја температурата и оставете да се вари уште еден час. Проверувајте го нивото на водата за време на готвењето. Кога месото и јачменот ќе се сварат, тргнете го тенџерото од оган и оставете да се олади 15 минути.  Потоа, сите состојки изблендирајте ги.