РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со зеленчук 9+

За подготовка на овој рецепт потребни се само 35 минути, и наведената количина е за четири порции. Вака подготвеното јадење, може да се замрзне и е прилагодено за бебиња кои имаат навршено девет месеци.

Потребно:

 • Две лажици маслиново масло
 • Еден мал кромид, ситно исечкан
 • Половина стапче праз, исчекан
 • Два мали моркова, излупени и исечкани
 • Една тиквичка, средна големина, излупена и исечкана
 • ¾ шолја печурки шампињони – свежи
 • Три домати, излупени и исечкани (без семе)
 • 400гр исечкан домат во сос (конзерва)
 • 1/2 шолја бујон од зеленчук
 • Една лажица несолен путер
 • Една лажица ситно исечкан свеж босилек
 • 170гр тестенини
 • Три до четири лажици маскарпоне (по желба)

Подготовка: Загрејте го маслото во тенџере, додадете го кромидот и празот и пржете околу три минути. Додадете го морковот и пржете уште 4-5 минути. Додадете ја тиквичката, па по две минути и печурките. Се заедно пржете околу 3-4 минути. Потоа додадете го свежиот домат и путерот, а по три минути и доматот од конзерва. Додадете го бујонот, па босилекот. Поклопете го садот и оставете да се готви на тивок оган 10 до 15 минути, а потоа се испасирајте во пире. За тоа време подгответе ги тестенините, според упатството од пакувањето. Не додавајте сол. Измешајте ги тестенините со сосот, и додадете го и маскарпонето, доколку сте одлучиле да го додадете.

СОВЕТ: Маскарпоне сирењето е многу кремасто, па ако го додадете во јадењето, имајте предвид дека и тоа ќе стане повеќе кремасто.